Zašto se javlja bol u kičmi i koji su najbolji tretmani?

Razlozi za pojavu bola u predelu kičme su mnogobrojni. Bol u kičmi je karakteristična i česta pojava kod zdravih, podjednako kao i kod ljudi koji imaju problem sa zdravljem. Problemi sa kičmom su jedan od najčešćih razloga posete lekaru.

Bol u leđima može biti mišićna bol ili se može osetiti kao probadanje, peckanje ili pucketanje u kičmi. Takva bol može da putuje kroz telo i da se spusti niz nogu ili može da postane izraženija prilikom pomeranja tela poput podizanja, savijanja, dužeg stajanja ili dužeg hoda.

Bol u leđima se najčešće opisuje kao neprijatna i često može da dovede do onemogućavanja da osoba izvršava svakodnevne aktivnosti ukoliko je prisutna u velikom intenzitetu.

Koji su simptomi bola u kičmi?

Postoji akutna bol u kičmi koja nastaje iznenada i hronična bol koja je stalno prisutna. Što znači, u zavisnosti od situacije, bol se može javiti povremeno ili da bude stalno prisutna.

Kada se priča o bolovima u kičmi, misli se na bolove: u vratu, u grudnom delu kičme, u donjem delu kičme ili u krsnoj kosti. Pored samog bola u kičmi, neki od simptoma koji se mogu osetiti su: nesanica, ukočenost u leđima, otoci na leđima, povišena telesna temperatura, širenje bola do drugih delova tela i drugi.

Ukoliko bol ne prestane bez lečenja i pojave se gore navedeni simptomi, neophodno je da osoba poseti lekara i zatraži stručnu pomoć

Kicmeni stub

Šta je uzrok bola u kičmi?

Nagli pokreti tela i zahtevne fizičke aktivnosti mogu da dovedu do povrede i tako stvore bolove. Sportske povrede usled fizičke aktivnosti su samo jedan od primera koji je čest u praksi. Pored toga, dizanje teškog tereta i nepravilno dizanje tereta dovodi do nagle boli u kičmi, a uzrok može biti i spavanje na neudobnom krevetu ili u neudobnom položaju.

Trudnice usled povećanja kilaže i opterećenja tela osećaju bol u kičmi, posebno kada trudnoća odmakne. Za razliku od muškaraca, žene češće osete bol u donjem delu leđa, razlog tome su hormoni, a nekada mogu biti i ginekološka oboljenja.

Godine i starost prirodno donose bol u kičmenom stubu, ipak, zdravim životnim stilom, brigom o zdravlju i redovnim pregledima je moguće te bolove ublažiti.

Istina je da danas svako može da razvije bolove u kičmi, nezavisno od dobi života u kojoj se nalazi, zbog toga navodimo uzročnike koji utiču na njihovo razvijanje:

  • Višak telesne težine;
  • Nedostatak fizičke aktivnosti;
  • Bolesti (poput artritisa);
  • Godine;
  • Depresija i anksioznost i dr.

Kako izlečiti bol u kičmi?

Ukoliko se pojavi bol u leđima koja traje nekoliko nedelja, gde ne pomaže odmor niti lekovi protiv bolova, alarm je da je potrebno medicinsko lečenje.

Vrući oblozi i hlađenje ledom koje se stavlja na bolno područje pomaže umanjenju bola. Iako je odmor važan, preporučuje se umereno kretanje koje sprečava mišiće da oslabe.

Kada je reč o medicinskim tretmanima, fizikalna terapija i lekovi su preporuka lekara. Fizikalna terapija podrazumeva tehnike koje opuštaju mišiće u mekim tkivima i u leđima tako što se primenjuje upotreba toplote, leda i električne stimulacije.

Kako izlečiti bol u kičmi

Pored fizikalne terapije, TECAR terapija je popularna metoda koja pomaže obolelim pacijentima. Ono predstavlja oblik termoterapije koja primenjuje različite izvore toplote. Primenom ove vrste terapije dolazi do širenja krvnih sudova usled zagrevanja i tako dovodi do smanjenja bola i otečenosti. Ovim tretmanom se dopire duboko unutar bolne regije i zbog toga dolazi do pozitivnih rezultata.

Kada se bol primenom navedenih terapija umanji, fizioterapeuti uvode vežbe koje mogu pomoći za fleksibilnost mišića i izgradnju snage. Dugačke šetnje i plivanje su preporučljive aktivnosti koje imaju velike benefite za zdravlje kičmenog stuba i sprečavaju nastanak bolova u leđima.

Kada je reč o čuvanju zdravlja i kako da do bolova u leđima ne dođe, preventiva je uvek najbolje rešenje. Umerena fizička aktivnost i vežbe, prestanak upotrebe nikotina, zdrava telesna težina i pravilno korišćenja tela su samo neke od stvari koje pomažu da očuvate zdravlje vaših leđa. Uzmite u obzir obuću koju nosite i krevet na kome spavate, jer i ove dve stvari mogu da budu uzročnici vašeg problema. Iako je bol u kičmi česta pojava, ne znači da tu bol treba da prihvatite, ovu bol kao i svaku drugu koja se pojavi treba da sprečite da se ponovo pojavi tako što ćete je potpuno izlečiti.